Boj s časom

Včasné zaregistrovanie nežiaduceho horenia a prijatie potrebných opatrení môžu zabrániť vzniku, alebo aspoň rozšíreniu požiaru a zamedziť tak vzniknutým škodám. Urýchlením prijatých opatrení je možné čo najviac minimalizovať vzniknuté škody. Tu rozhoduje čas....

Väčšina požiarov začína tlením horľavého materiálu. Ohnisko má v čase tlenia ešte malú ničivú energiu. Obyčajne v uzavretých priestoroch dôjde k úbytku kyslíka a často sa oheň sám uhasí. Pokiaľ v priestoroch nie sú prítomní ľudia, vzniknutá škoda je zanedbateľná.Nie je to ale tak vždy.

Pre nedostatok kyslíka pri horení sa uvoľňuje nebezpečný plyn kysličník uhoľnatý (CO), ktorým sa môžu udusiť prítomní ľudia. Pri dlhodobom tlení vzniká z ohniska uvoľneného kysličníka uhoľnatého, nebezpečná koncentrácia výbušného plynu. V tomto štádiu, ak dôjde k uvoľneniu zápalnej energie z ohniska alebo k iskreniu, napr. elektrického zariadenia, dôjde ku vznieteniu tejto výbušnej zmesi a horenie prechádza do štádia, keď už nie je možné v objekte zachrániť takmer žiadny majetok.

Čo je vlastne požiar?

Pojem horenie možno definovať ako chemickú, oxidačno-redukčnú reakciu, pri ktorej horľavá látka reaguje s oxidačným prostriedkom, mení svoje základné chemické vlastnosti a pri tejto reakcii sa uvoľňuje teplo a vyžaruje svetlo.

Podľa zákona je požiarom každé nežiaduce horenie, pri ktorom vznikajú škody na majetku alebo životnom prostredí, následkom ktorého je usmrtená alebo zranená fyzická osoba či uhynuté zviera. Požiar je tiež nežiaduce horenie, pri ktorom sú ohrozené životy alebo zdravie fyzických osôb, zvieratá, majetok alebo životné prostredie.

Nebezpečenstvá požiaru

Väčšina požiarov vzniká z nedbanlivosti. Často je to zle udusený ohorok cigarety, neodborne vykonaná elektroinštalácia alebo porucha samotného elektrospotrebiča.
Dnešný moderný Svet si nevieme predstaviť bez rôznych drobných elektrospotrebičov, ktoré sú nie vždy umiestnené na vhodnom nehorľavom podklade, nechávame ich bez dozoru nepretržite zapojené v zásuvkách. Nebezpečným zdrojom požiaru môžu byť aj nabíjačky malých akumulátorov, ktoré pri poruche môžu explodovať. V čoraz krutejšom konkurenčnom boji, najmä v čase krízy, to môže byť aj podpaľač.

Lineárny hlásič

DOP-40_nastavenieLineárny hlásič (5-100m) sa nastavuje veľmi jednoducho tromi skrutkami za pomoci zabudovaného silného laserového dela. 

Inštaluje sa bez prítomnosti napájacieho napätia od ústredne, bez pomoci diagnostickej pomôcky. Je potrebná iba jedna 9V batéria na vybudenie laserového paprsku a jeden malý krížový skrutkovač.

dop40

Návody
Takto nie - toto je výsmech elektrotechniky
Užívateľské hodnotenie: / 1
SlabéDobré 
Napísal Ado Kamen   
Streda, 07 December 2011 19:38

 

krytie

Asi to foto nepotrebuje komentár? Takto udržiavaná EPS chránila objekty s nebezpečenstvom požiaru a výbuchu.


akumulatory
Akumulátory bez ochranného krytu, položené na horľavý podklad.



snv

škaredo oblankované káble - neukončené  / zmršťovacia bužírka je neznámy pojem - oprava tesnenia pre krytie IP 65 izolačkou.


vyhrievanie

Takéto riešenia vidíme od elektrikárov s osvedčením "sádrokartonista".

Keby som to videl u domáceho kutila vo svojej garáži, tak sa nad tým len pousmejem - pri rôznych pokusoch tiež neideme na dokonalosť. Ale takýto obrázok vycapiť na vlastnej webovej stránke výrobcu, je výsmech elektrotechnickému priemyslu.

btw. - hlásič požiaru má IP 65, vedľa je svorkovnica vyhrievania nekrytá :-)

Z dôvodu, že sme sa uchádzali o možnosť dodávky podobných riešení, k podobným našim navrhovaným riešeniam sa vyjadrujú odborníci a narážame na nie ľahko splniteľné body. 
Ale však, aby sa takýto výrobok na Slovvensku predal a bol konkurencieschopný, stále platí, že pre niektorých dodávateľov na to stačí mať "politické krytie".

 
Software na simulovanie požiaru
Napísal Ado Kamen   
Štvrtok, 17 Február 2011 23:00

Za pomoci softwaru Pyrosim je možné nasimulovať vývoj prúdenia dymu a teplôt a nájsť tak najvhodnejšie umiestnenie hlásiča požiaru.

Takýto penzionik pri nedodržaní zásad protipožiarnej bezpečnosti behom niekoľkých minút môže ľahnúť popolom.  Často sa stretávame v projektoch s rôznymi požiadavkami na káblové systémy, pričom ale každý projekt  EPS bez požiadaviek na rýchly protipožiarny zásúsah sú zbytočne vyhodené peniaze od investorov. / kliknite na obrázok k prehratiu videodemonštrácie požiaru . Všimnite si aj napr. čo urobí malá nepresnosť - fuga v schodoch. To isté môžu urobiť narušené protipožiarne prepážky počas inštalácie.

 

 

Znázornenie horenia softwarom Pyrosim / šírenie dymu

Požiar v počiatočnom štádiu generuje dostatočné množstvo dymu, aby sa včas detegoval vhodne umiestnenými hlásičmi požiaru. / 3.5 sekúnd po vzniku požiaru. 

Znázornenie horenia softwarom Pyrosim / šírenie plameňa / 14,5 sekúnd po vzniku požiaru.  

 

 

 21.5 sekúnd po vzniku požiaru. 

 

 

/ 52 sekúnd po vzniku požiaru. Plameň vystreľuje do strán.

Nakoľko v blízkosti ohniska, ani v medzistrope nie sú ďalšie horľavé materiály, požiar sa zatiaľ nešíri. V tomto štádiu je možné zachrániť najviac hodnôt.

       meň vystreľuje do strán.        vvv

   

 254 sekúnd po vzniku požiaru. Ak sú vhodne rozmiestnené hlásiče a kvalitná inštalácia EPS, dokážeme pribúdaním udalostí v ústredni sledovať smer šírenia požiaru.

 

 

/ 388 sekúnd po vzniku požiaru. Plameň vystreľuje do strán. Zasahuje do blízkosti horľavých predmetov.  V tomto štádiu je už veľa nahromadeného dymu plynu v priestore. Ak nepríde urýchlený zásah, požiar sa začne šíriť do ostatných priestorov.

 

 
Kontrola EPS IFS 7002
Užívateľské hodnotenie: / 3
SlabéDobré 
Napísal Ado Kamen   
Štvrtok, 10 Február 2011 21:40

Denná kontrola IFS7002

a)kontrola zobrazovania stavu pokoja, stavu signalizovania požiaru, stavu signalizovania poruchy a stavu skúšania

 svieti iba zelená LED- indikátor elektrického napájania

                   nebliká      - spoločný indikátor požiaru – nebliká červená LED

                   nesvieti     - spoločný  indikátor poruchy

                   nesvieti     - indikátor Systémová porucha

                   nesvieti    - indikátor poruchy napájania

                   nesvieti    - indikátor dezaktivované /vypnuté komponenty

                   nesvieti    - indikátor Test

 

Takýto stav sa považuje za stav pokoja – do prevádzkovej knihy zapíšeme „bez závad“. Ak sú nejaké odchýlky od stavu pokoja, zistené stavy sa zaznamenávajú do prevádzkovej knihy „zápis“ a napíšeme k stavu komentár :

  • Stav požiaru – bliká  spoločný indikátor požiaru  / na obrazovke sa automaticky objaví text s miestom požiaru / obsluha koná podľa interných požiarnopoplachových smerníc objektu. Po zistení stavu hlásenia, sa táto udalosť zapíše do prevádzkovej knihy EPS. „požiar“ - a napíšeme k stavu požiar komentár.
  • Stav poruchy si vyčítame po stlačení v menu „zoznamy“

Ak ide o krátkodobú poruchu, napr. krátkodobý výpadok elektrického prúdu, tak zápis do prevádzkovej knihy nevykonávame. Keď ide o dlhodobý výpadok z neznámej príčiny, alebo o dlhodobý nahlásený výpadok el. prúdu, v takom prípade prijímame opatrenia takého charakteru, aby sa nemohlo stať, že objekt zostane nestrážený. Akumulátory sú navrhované tak, aby ústredňa bola v činnosti z náhradného zdroja minimálne 24 hodín v stave pokoja.

  • Stav dezaktívácie/vypnutia si vyčítame po stlačení v menu „zoznamy“ – ak sme informovaný z predchádzajúceho dňa o dôvodoch dezaktívácie,  do prevádzkovej knihy opakovane píšeme znak . Ak sme zistili, že pominuli dôvody na stav dezaktívácie, napravíme tento stav. 
  • Stav Testu si vyčítame po stlačení v menu „zoznamy“ – ak sme informovaný z predchádzajúceho dňa o dôvodoch testovania,  do prevádzkovej knihy opakovane píšeme „TEST“ Ak sme zistili, že pominuli dôvody na stav Testovania, napravíme tento stav. 

Záznam do prevádzkovej knihy sa píše spolu s dátumom jej vykonania, menom, priezviskom a podpisom osoby, ktorá kontrolu vykonala

Mesačná kontrola IFS 7002

a)kontrola stavu spojov batérie a jej upevnenia
•Nie je potrebné manuálne vykonávať. Ústredňa neustále kontroluje stav akumulátorov.

b)kontrola výstupov na ovládanie požiarnotechnických zariadení a zariadení zobrazujúcich jednotlivé stavy – ak ide o požiarnotechnické zariadenia ovládané vstupno-výstupnými jednotkami, tieto jednotky si systém stráží softwarom, preto nie je potrebná manuálna kontrola týchto jednotiek. Kontrolujú sa iba vtedy, ak bola vykonaná inicializácia v režime nastavenia, alebo ak typ poruchy odkazuje na chybu takejto vstupno-výstupnej jednotky FD7203. Kontrola samotného požiarnotechnického zariadenia je v kompetencii vykonávateľa kontroly samotného požiarnotechnického zariadenia.

c)aktivácia jedného hlásiča (každý mesiac z inej zóny) / pozor.. zabezpečiť pripojené zaruadenia
 pred nežiadúcim spustením

d) aktivácia linky na prenos signálu do miesta s trvalou obsluhou.
 

Vykonať záznam do prevádzkovej knihyspolu s dátumom jej vykonania, menom, priezviskom a podpisom osoby, ktorá kontrolu vykonala.

Štvrťročná kontrola IFS 7002

a)kontrola náhradného napájacieho zdroja,
- vykonať mesačnú kontrolu ústredne a tabla podľa vyššie uvedeného pokynu

b)kontrola hlásičov požiaru
ba)kontrola čistoty hlásičov a ich neporušenosti vrátane výmeny poškodených hlásičov a odstránenia povrchovej nečistoty
– v menu „Zoznamy“ skontrolujeme stav prvkov. Ak údržbu vykonáva externý zamestnanec servisu, optickú komoru doporučujeme vyčistiť ak sú väčšie odchýlky ako 15 % znečistenia komôr optických hlásičov, najmä ak ide o prvky v priestoroch s častým zvyšovaním týchto hodnôt. Hlásiče FD7130 a FD 7160 majú optickú komoru odolnú voči bežnému znečisteniu /mušky, jemný prach, preto sa môžeme spoliehať na samodiagnostiku ústredňou IFS 7002, ktorá včas zahlási potrebu vyčistenia hlásiča. Kontrolu je možné vykonať diagnostickým softwarom, ktorý je dodaný bezplatne ku každej ústredni.
bb)funkčná kontrola hlásičov požiaru – vykonávame podľa odporúčania výrobcu hlásiča
bc)kontrola činnosti signálneho svietidla pripojeného na hlásič požiaru
c)funkčná skúška výstupov
- vykonávame v menu „Nastavenia“ / submenu „skúška“. /Pozor na nežiaduce spustenie požiarnotechnických zariadení

d)kontrola zaznamenávania údajov v prevádzkovej knihe – na nedostatky záznamu upozorňujeme užívateľa.

Vykonať záznam do prevádzkovej knihy spolu s dátumom jej vykonania, menom, priezviskom a podpisom osoby, ktorá kontrolu vykonala.
 

Ročná kontrola IFS7002

a)vykonať kontrolu funkčnosti náhradného napájacieho zdroja vrátane skúšobnej prevádzky elektrickej požiarnej signalizácie na náhradný napájací zdroj
- testerom akumulátorov skontrolovať kapacitu akumulátorov a zmerať celkový odber celého systému v kľude aj pri poplachu. Podľa nasledovného vzorca zistiť či kapacita akumulátora je postačujúca pre spoľahlivú prevádzku min. 24 hodín. (ak nie je určená prísnejšia podmienka 72 hodín). Na prehodnotenie kapacity akumulátorov sa často zabudne pri dodatočnom rozširovaní systému.
C24 = 1,25(23,75h . Ikľud + 0,25h . Ipopl.)
konštanta 1,25 je prevrátená hodnota 80 % kapacity, ktorú treba použiť pre vplyv starnutia na kapacitu akumulátora
Ak nie je k dispozícii tester akumulátorov, vypnúť sieťové napájanie(istič) a zmerať skutočný čas chodu na záložný zdroj. Meria sa pokles napätia (12V - 1,5 V – hraničná hodnota podľa výrobcom daných technických parametrov). Po 24. hodinách chodu na záložný zdroj napätie akumulátorov nesmie klesnúť pod 10,5 V.
b)Vykonať kontrolu funkčnosti ovládacích zariadení, zariadení zobrazujúcich jednotlivé stavy a doplňujúcich zariadení
ba)kontrolu povrchu a vnútorného priestoru vrátane jeho očistenia
bb)kontrolu utesnenia, vodičov, dotiahnutia spojov, poistkových vložiek, svorkovníc
bc)kontrolu jednotlivých funkcií zariadení vrátane dobíjania akumulátora
bd)kontrolu napätia dodávaného jednotlivými napájacími zariadeniami ovládacích zariadení a zariadení zobrazujúcich jednotlivé stavy a vstupného napätia hlásičových liniek pri pokojovom prúde
bf)kontrolu prepojenia jednotlivých zariadení
c)Vykonať kontrola hlásičov požiaru
ca)kontrolu funkčných parametrov hlásičov
– v menu zoznamy. Kontrolu je možné vykonať diagnostickým softwarom, ktorý je dodaný bezplatne ku každej ústredni.
cb) vizuálna a mechanická kontrola pätice vrátane vyčistenia
cc) vizuálna a mechanická kontrola senzoru hlásiča vrátane vyčistenia


Ďalej postupovať v zmysle STN 33 1500, 33 2000-1, 33 2000.4-41 a ďalších súvisiacich STN, ak ide o kontrolu zariadenia súbežne s vykonávaním odbornej prehliadky vyhradeného elektrického zariadenia v zmysle vyhl. 508/2009 Z.z,
O stave zariadenia informovať užívateľa. Zdôrazňovať dôležitosť paragrafového znenia vyhl. 726/2002 Z.z. najmä § 13 a 14., ako aj to, že funkčnosť kontrolovaného zariadenia nemusí automaticky spĺňať požiadavky požiarnej bezpečnosti stavby, ak stavba obsahuje nechránené priestory s rizikom vzniku a šírenia požiaru.
Upozorňujeme na potrebu prítomnosti trvalej obsluhy, alebo na požiadavky na prenosové zariadenie a diaľkový dohľad pre prípad bez obslužnej prevádzky, ako aj na potrebu zabezpečenia rýchleho zásahu na takýchto prevádzkach, aby v prípade hlásenia požiaru bol adekvátny protipožiarny zásah.
 

 
Zónová mapa
Napísal Ado Kamen   
Sobota, 05 Február 2011 23:00

Podľľa § 13 ods. 4 vyhl. 726/2002 Z.z. sprievodná dokumentácia elektrickej požiarnej signalizácie obsahuje

  • a) návod na obsluhu a údržbu všetkých častí zariadenia elektrickej požiarnej signalizácie,
  • b) pokyny na obsluhu,
  • c) prevádzkovú knihu,
  • d) blokovú schému elektrickej požiarnej signalizácie,
  • e) doklady o kontrolách a odborných prehliadkach,4)
  • f) kópie dokladov o overení zhody vlastností výrobkov s technickými predpismi,
  • g) projekt skutočného vyhotovenia elektrickej požiarnej signalizácie v štátnom jazyku

Podľľa PrCEN/TS 54-14 V objektoch chránených systémami EPS sa má delenie objektu na detekčné zóny zhodovať so všetkými nasledujúcimi podmienkami:

  • plocha podlahy jedinej zóny nesmie presiahnuť 1600 m2;
  • ak zóna zahrnuje viac ako 5 miestností, potom buď indikovanie z každej miestnosti má byť dávané v ústredni EPS, alebo majú byť inštalované diaľkové indikačné svetlá zvonku každých dverí, aby sa indikovala miestnosť, v ktorej je v činnosti hlásič;
  • ak sa zóna rozširuje mimo jediného požiarneho úseku, hranice zóny majú byť hranicami požiarnych úsekov, pričom podlahová plocha takej zóny nemá presiahnuť 400 m2;
     

Zóna je územné členenie chráneného objektu, v ktorom môže byť príslušná funkčnosť vykonávaná nezávisle z hociktorého iného členenia

  • zónová karta je prenosná zónová mapa obsahujúca jednu alebo viac jednotlivých zón
  • zónová mapa:je schéma znázorňujúca územné hranice zón a v prípade potreby prístupové cesty k zónam. 

Aby obsluha, aby obsluha EPS dokázala urýchlene reagovať na hlásenie z ústrednevne.

Je to pre užívateľa dôležitejšia, ako tzv. bloková schéma - a hlavne čitateľnejšia.

 
Rekonštrukcia starých konvenčných systémov na IFS 7002
Napísal Ado Kamen   
Streda, 05 Január 2011 23:00

Pri opravách zastaralých konvenčných systémov sú najväčším problémom rozvody.

Adresovateľné podporujú kruhové linky a aj keď je možné rozdelenie kruhových liniek na priame / jednoduché linky, v takomto prípade na jednu linku je možné pripojiť maximálne 32 hlásičov (opatrenia z EN 54-2).

Čítať celý článok...
 
<< Začiatok < Dozadu 1 2 Dopredu > Koniec >>

Stránka 1 z 2

Ste

Pocitadlo.sk

. navstevnik tychto stranok 2025-01-01 06:39:30 Type: E_STRICT Msg: Non-static method JResponse::sendHeaders() should not be called statically File: /home/tr015300/www_root/libraries/joomla/environment/response.php Line: 206